nanodramy

NANODRAMY 2019

Festiwal małych form teatralnych

OGŁOSZENIE

Do realizacji Nanodramów w roku 2019 zakwalifikowano:

1. CASTING NA KRÓLA
Katarzyna Lewińska

2. ŚWIATŁOCIENIE
Barbara Prądzyńska & Antonio Gonzalez Rodriguez

3. ZABIEG
Laura Leish & Adrian Rzetelski

REGULAMIN

IDEA

Pomysł powołania konkursu na wystawienie małej, eksperymentalnej formy teatralnej nanodramów wyrósł na bazie doświadczeń Teatru Usta Usta Republika - teatru poszukującego form scenicznych zacierających granice pomiędzy aktorem a widzem, sytuujących ich „twarzą w twarz” w przestrzeniach nie-teatralnych, teatru wychodzącego z założenia, że źródłem dramatu są sytuacje międzyludzkie, przywołane, opisywane i prezentowane w zaskakujących, oryginalnych formach – nie wymagających angażowania rozbudowanej scenografii, kosztownych środków technicznych lub wieloosobowych zespołów teatralnych.

Najbliższą formie nanodramu jest monodram (prezentowanie spektaklu przez jednego aktora). Tym co odróżnia nanodram od monodramu jest towarzysząca spektaklowi oryginalna, wyjątkowa przestrzeń lub sytuacja, budująca unikalny kontakt aktora z widzem, tworząca odpowiedni kontekst i czyniąca z każdego ze spektakli niepowtarzalne wydarzenie.

Nanodramem przykładowo może być: rozmowa telefoniczna, zbiorowe przygotowanie posiłku, spowiedź, wspólny taniec oraz wiele innych sytuacji, z którymi mamy na co dzień do czynienia, a które mogą stanowić inspirację, oparcie dla zaistnienia i zrealizowania ciekawego tematu lub historii.

ARCHIWUM

NANODRAMY 2018

#1 "Kikiriki" - WQLWY group

Masz dość pracy w korpo?
Czujesz się jak szczur w klatce?
Marzysz o świętym spokoju?
Pragniesz odpoczynku?
Zrelaksuj się i leć z nami na Kikiriki!
Kikiriki czeka na każdego!

Obsada:
Magdalena Banachowicz, Przemysław Bembnista, Piotr Butkiewicz, Norbert Ogoniak, Kinga Rybarczyk

Kikiriki
Kikiriki
Kikiriki
Kikiriki
Kikiriki
Kikiriki

#2 "Prywatny koncert dla zakochanych" - Part of the Kitchen

Poznański zespół Part of the Kitchen zaprasza pary zakochanych na prywatne koncerty!
Kameralne zdarzenie, dzięki któremu poczujecie wyjątkową, stworzoną specjalnie dla Was atmosferę, może być świetną okazją doświadczenia niezapomnianych chwil.
Gospodarze dopełnią wszelkich starań, by trzy najważniejsze składniki udanego wieczoru – miłość, muzyka i jedzenie – połączyły się w tym intymnym doznaniu wspólnego spotkania.

Wieczór z kolacją i piosenką może być zarówno doskonałym prezentem dla najważniejszej osoby w Twoim życiu jak i sposobem na świętowanie Waszej wyjątkowej okazji.

Prywatny koncert dla zakochanych
Prywatny koncert dla zakochanych
Prywatny koncert dla zakochanych
Prywatny koncert dla zakochanych
Prywatny koncert dla zakochanych
Prywatny koncert dla zakochanych

#3 "Żywy pokój" - Patrycja Piwosz - PiPa

"Wyobraź sobie, że wchodzisz do miejsca, które dobrze znasz. Jednak wszystko w nim jest inne, dziwne i nie na swoim miejscu. Przypomina ci to wizytę w salonie krzywych luster, w których odbija się twoja rzeczywistość, czujesz to, ale... czy tylko twoja? Wydaje się, że w zbiorze tych wszystkich nielogicznie połączonych elementów jest jakaś zakodowana informacja, w której odnajdziesz znane doświadczenia, lęki, zwątpienia i pragnienia. Starasz się to wszystko zrozumieć i poukładać. Wtedy się budzisz, ale czy na pewno? „Żywy pokój” to senne środowisko, złożone z ciał - rzeźb, instalacji dźwiękowej i bimorficznej scenografii, w której nic nie jest tym, co nam się wydaje. W tym świecie nie ma słów. Jest szczery osobisty ruch, który w dialogu z muzyką szuka porozumienia. Nic więcej nie należy mówić. Trzeba doświadczać. Oglądać. Słuchać. Dotykać. Wąchać. CZUĆ. Pamiętaj, to co tam znajdziesz, pochodzi z czyjegoś snu. Wchodząc do „Żywego pokoju” staniesz się jego częścią. Wspólne śnienie da ci inną jakość wybudzenia…"
Pomysł / reżyseria: Patrycja PiPa Piwosz
Instalacja dzwiękowa: Andriy Merkhel, Tetiana Khoroshun
Choreografia: Anna Nowicka
Instalacja sceniczna i kostiumy: Patrycja PiPa Piwosz
Występują: Anna Nowicka, Zuzanna Krisma

Wideo: Maciej Sierpień, Patrycja PiPa Piwosz
Opieka artystyczna: Malina Barwik -Najewski

Żywy pokój
Żywy pokój
Żywy pokój
Żywy pokój
Żywy pokój
Żywy pokój

NANODRAMY 2017

#1 "Labirynt Klowna" - Dominik Złotkowski

"LABIRYNT KLOWNA to nanodram Dominika Złotkowskiego, który w zbudowanej przestrzeni ciasnego i niewygodnego labiryntu, przyjmując rolę klauna-błazna, staje się przewodnikiem po świecie władzy, przemocy i wojen. Czy z tego labiryntu władzy da się wyjść, czy naprawdę można zmienić systemy polityczne, tak by służyły ludziom, by obywatel czuł się podmiotem i wiedział, że może mieć realny wpływ na kształt państwa. Czy zostanie to w sferze utopii? W końcu to labirynt, do którego się wchodzi ale niekoniecznie można z niego wyjść."

Labirynt Klowna
Labirynt Klowna
Labirynt Klowna
Labirynt Klowna
Labirynt Klowna
Labirynt Klowna

#2 "Wystarczy tylko wyjść z domu" - Dariusz Swojak

"Współczesne społeczeństwa europejskie, w tym społeczeństwo polskie, trawione są permanentnym kryzysem idei, wiary, a nawet życia. Dominuje filozofia porażki cywilizacji, kultura śmierci i zanik wartości. Ludzie pogrążają się w depresji, czarno widzeniu, dewiacjach, ucieczce od prostej afirmacji życia. Ideą spektaklu jest odwrócenie tych tendencji i zwrócenie uwagi na jasną, pozytywną stronę naszej egzystencji. Na pokazaniu tych elementów życia, chciałoby się cytując Houellebecq’a przywołać wręcz 'cząstki elementarne' odczytane na nowo, które są wszechobecne i jednak ogólnie dostępne „za darmo”, dla każdego. To co widzimy, ale zupełnie z tego nie korzystamy, codziennie. To wartości najprostsze, które są obecne tuż koło nas, których nie zauważamy zaprzęgnięci w kierat codziennego życia, stanowią osnowę omawianego spektaklu."

Wystarczy tylko wyjść z domu
Wystarczy tylko wyjść z domu
Wystarczy tylko wyjść z domu
Wystarczy tylko wyjść z domu
Wystarczy tylko wyjść z domu
Wystarczy tylko wyjść z domu

#3 "Emily" - Formalina/Laura Leish

"EMILY to teatr jednego aktora, wsparty muzyką na żywo, wykonywaną przez zespół pod dyktando chwili, nastroju, gestu, sytuacji. To teatr wiersza, konstruujący metafory z obrazów i słów. To intymne doświadczenie komunikacji między artystami i widzami. To poetycki performance, inspirowany twórczością i biografią Emily Dickinson, amerykańskiej poetki, która jak mało kto zasłużyła sobie na opinię dziwaczki i introwertyczki. Emily przez ostatnich dwadzieścia lat swojego życia nie wychodziła z domu, unikała bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, nawet z najbliższymi przyjaciółmi rozmawiając przez uchylone drzwi sypialni. Miała płomienne rude włosy. Nosiła tylko białe suknie. Wstawała o trzeciej nad ranem i pisała przy maleńkim stoliku z czereśniowego drzewa. Za życia ukazało się zaledwie dziesięć jej wierszy, anonimowo i właściwie bez jej zgody. Po jej śmierci siostra Lavinia znalazła 1775 utworów związanych w zeszyciki i schowanych w zamykanym na klucz kuferku. Trudno o lepszy początek legendy i ciekawszy punkt wyjścia do spektaklu."

Emily
Emily
Emily
Emily
Emily
Emily

#4 "Kolacja" - The Picnic Group

"KOLACJA jest symulacją rodzinnego spotkania. Podczas KOLACJI naprawdę uczestniczy się w kolacji. Widz w KOLACJI staje się również aktorem i aktywnym uczestnikiem zaproponowanej sytuacji. KOLACJA odbywa się w przestrzeni mieszkania jednej z poznańskich kamienic. Za punkt rozpoczęcia KOLACJI uznaje się moment przekroczenia progu mieszkania przez uczestnika/uczestniczkę. Przed wejściem na uczestników/uczestniczki czeka krótka instrukcja, możliwość wybrania roli i chwila na wymyślenie tego, kim uczestnik/uczestniczka chce stać się po wejściu do mieszkania. Czas trwania KOLACJI nie jest określony. Żadna KOLACJA nie wygląda tak samo."

Kolacja
Kolacja
Kolacja
Kolacja
Kolacja
Kolacja

NANODRAMY 2016

#1 "Kolekcja" - Andrzej Jastrząb & 2u1grup

"Kolekcja to zbiór przedmiotów, gromadzonych zwykle z powodu ich wartości osobistej np. listy od ukochanej, zabawki z lat dziedziństwa, czasopisma, znaczki. Mogą to być przedmioty takie jak buty, krawaty, torebki, muszle. Każdy w swoim życiu posiadał albo jest właścicielem kolekcji o wartości artystycznej lub historycznej. Czasem kolekcjonowanie przybiera dziwny zbiór obiektów, które innych może przyprawić o palpitacje serca. Kolekcja może pozbawić życia pośrednio to co pragniemy i zbieramy. Uśmiercić dla zachcianki i poczucia piękna jako krwawe trofea."

#2 "Dworzec Główny – ucieczka z Poznania" - Andrzej Czerniawski

Czy kiedykolwiek chciałeś uciec? Wstać, wyjść, pobiec, wyjechać gdzieś daleko nie ważne gdzie? Czy kiedykolwiek czułeś, że Twoja dusza, wnętrze dusi się w jakimś miejscu, przy jakiejś osobie i bez słowa chciałeś po prostu to wszystko zostawić i gdzieś wyjechać? Na krótko, na długo. Blisko, daleko. Bez znaczenia. Ale tego nie zrobiłeś. Udawałeś, że wszystko jest okej. A tak nie było. My pomożemy Ci uciec. Zapisując się na "Ucieczkę z Poznania" - masz możliwość ucieczki. Wystarczy zapisać się na spektakl i stawić się o wyznaczonej godzinie na dworcu. Na spotkanie z Tobą wyjdzie informator mobilny, ubrany w kamizelkę odblaskową, który da Ci możliwość ucieczki z Poznania. I od siebie. Może uświadomisz sobie, że wcale nie ma przed czym uciekać? A może wręcz przeciwnie i wyruszysz w podróż? Tak czy siak, o tym czy zostaniesz czy pojedziesz, zadecydujesz tylko Ty.

Ucieczka z Poznania

#3 "Ostateczny" - Filip Piotr Rutkowski

"OSTATECZNY to eksperyment na pograniczu teatru i performansu artystycznego. To wynik podróży oraz osobistych badań w zakresie performansu religijnego, rytualności, duchowości i uświęcania życia. Tematyka śmierci powoduje, że dzieło staje się współczesną odpowiedzią na historyczne koncepcje Memento Mori i Danse Macabre."

Ostateczny
Ostateczny
Ostateczny
Ostateczny
Ostateczny
Ostateczny

#4 "Onlooker" - Artur Śledzianowski

"ONLOOKER-WIDZ - z pewnością zdarzyło ci się siedząc w fotelu przerzucać z nudy kolejne kanały w telewizji. Przypadkowe zestawienia obrazów układają się w kolaż. Wiesz, że tobą manipulują ale poddajesz się kolejnym akcjom lub niby realnym informacjom. Zatrzymujesz się dłużej na danym kanale. Coś cię wzruszyło, zainteresowało. A może na co dzień zmagając się ze swoim życiowym spektaklem lubisz czasem być widzem cudzych przeżyć? Pamiętasz to uczucie władzy? Kto ma pilota ten rządzi. Pozornie..."

Onlooker
Onlooker
Onlooker
Onlooker
Onlooker

#5 "Miłość z fusów" - Agnieszka Nowacka/ Karolina Pawełska/ Barbara Prądzyńska

"MIŁOŚĆ Z FUSÓW to wieczór dla każdej niepewnej, wątpiącej, samotnej albo po prostu ciekawej osoby. Specjalizujące się w dziedzinie Miłości wróżki zapraszają wszystkich pragnących ruszyć za potrzebą serca. Zaklęcia, czary, wróżby, przepowiednie pomogą przywołać Miłość, zajrzeć w swoje serce, odgonić złe moce i wyprostować życiowe ścieżki. Nie bójmy się spojrzeć w Miłość! Lustro chromatyczne powie Ci w jakim kolorze będziesz najbardziej atrakcyjny! Ćwicząc gimnastykę słowiańskich czarownic odnajdziesz w sobie siły witalne, warsztat zalotnego mrugania pomoże w zdobyciu wybranki serca a sypanie mandali Miłości podpowie Ci co jest dla Ciebie obecnie najważniejsze!"

Miłość z fusów
Miłość z fusów
Miłość z fusów
Miłość z fusów
Miłość z fusów
Miłość z fusów

#6 "Narodziny gwiazdy" - Dominik Złotkowski

"NARODZINY GWIAZDY - Historia głównego bohatera jest egzemplikacją kondycji polskiego artysty, który zmaga się nie tylko z sobą ale także z otaczającą go rzeczywistością. Dlatego też będzie to o opowieść o ludziach, którzy codziennie podejmują większe lub mniejsze wyzwania i kompromisy, starając się pogodzić swoje marzenia, chęć realizacji, z prozą życia. Czy to pracując w lodziarni, w cukierni, agencji reklamowej, kupując knajpę czy też będąc nauczycielem w gimnazjum. Prób godzenia, radzenia sobie ze światem jest tyle, ilu artystów. A każdy z tych wyborów jest unikalny, jednostkowy, a jednocześnie tak bardzo podobny i oczywisty."

Narodziny
Narodziny
Narodziny
Narodziny
Narodziny
Narodziny
Narodziny
Narodziny
Narodziny

NANODRAMY 2016

I miejsce
"Onlooker" // Artur Śledzianowski
- w uznaniu za przyjętą oryginalną koncepcję, interaktywną formę i konsekwencję w jej realizacji

II miejsce
"Dworzec Główny – ucieczka z Poznania" // Andrzej Czerniawski
- za kreatywne wykorzystanie przestrzeni publicznej

III miejsce
"Miłość z fusów" // Agnieszka Nowacka + Karolina Pawełska + Barbara Prądzyńska
- za żywiołową fuzję teatru i wyobraźni

wyróżnienie
"Narodziny gwiazdy" // Dominik Złotkowski
- za bezkompromisowość w poszukiwaniu i realizacji formy nanodramu