Republika Sztuki Tłusta Langusta ogłasza szeroki nabór wniosków do konkursu na małe, eksperymentalne formy teatralne “nanoDramy”. W duchu ciągłych poszukiwań i nieustającej pasji eksploracji terenów ukrytych przed naszymi zmysłami, wzywamy wszystkich do podjęcia wyzwania i zgłoszenia swojego uczestnictwa w konkursie na wystawienie nanoDramu! Dla zainteresowanych śpieszymy z informacją, iż zgodnie z naszą definicją nanoDram (nano - jedna miliardowa, Drama - działam, usiłuję) to utwór sceniczny odgrywany jednoosobowo lub w niewielkich grupach aktorskich, w bliskim kontakcie z widzem i prezentowany dla niewielkiej grupy 1-15 osób (najmniejsza forma nanodramu to spektakl dla jednego widza prezentowany przez jednego aktora).
Planowany termin realizacji prezentacji: 1 września - 31 grudnia 2023 Miejsce prezentacji: Republika Sztuki Tłusta Langusta, Poznań - Gwarna 11 (lub alternatywna przestrzeń) Termin zgłoszeń upływa z dniem 01 września 2023 roku!
Pomysł powołania konkursu na wystawienie małej, eksperymentalnej formy teatralnej nanoDramów wyrósł na bazie doświadczeń Teatru Usta Usta Republika - teatru poszukującego form scenicznych zacierających granice pomiędzy aktorem a widzem, sytuujących ich „twarzą w twarz” w przestrzeniach nie-teatralnych, teatru wychodzącego z założenia, że źródłem dramatu są sytuacje międzyludzkie, przywołane, opisywane i prezentowane w zaskakujących, oryginalnych formach – nie wymagających angażowania rozbudowanej scenografii, kosztownych środków technicznych lub wieloosobowych zespołów teatralnych. Za przykład nanodramu może posłużyć: - spektakl „Alicja 0700” Teatru Usta Usta Republika, w którym w oryginalnej wersji, widz dzwonił pod wskazany numer i w interakcji z aktorką, tytułową Alicją, poddawał się narracji teatralnej - spektakl „Driver”, prezentowany dla 4 widzów, w środku nocy, we wnętrzu amerykańskiego krążownika szos przemierzającego ulice i zaułki Poznania (wyróżnienie w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej) - spektakl „777” rozgrywany przy stołach krupierskich w zaaranżowanym na użytek spektaklu kasynie (nagroda publiczności toruńskiego festiwalu Klamra) Najbliższą formie nanodramu jest monodram (prezentowanie spektaklu przez jednego aktora). Tym co odróżnia nanoDram od Monodramu jest towarzysząca spektaklowi oryginalna, wyjątkowa przestrzeń lub sytuacja, budująca unikalny kontakt aktora z widzem, tworząca odpowiedni kontekst i czyniąca z każdego ze spektakli niepowtarzalne wydarzenie. Nanodramem przykładowo może być: rozmowa telefoniczna, zbiorowe przygotowanie posiłku, spowiedź, wspólny taniec oraz wiele innych sytuacji, z którymi mamy na co dzień do czynienia, a które mogą stanowić inspirację, oparcie dla zaistnienia i zrealizowania ciekawego tematu lub historii. Republika Sztuki Tłusta Langusta - miejsce pracy i prezentacji, składające się z szeregu pomieszczeń o różnorodnym układzie, charakterze i kubaturze o łącznej powierzchni 330 m2, które świetnie nadaje się do realizacji kameralnych, intymnych spektakli teatralnych.